Scraper
97-563-5214
From: North America | United States of America | Pennsylvania (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-5214 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania (uncertain) |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Chert |
| Technique | Chipped |
| Description | Gray; double-pointed, leaf-shaped; partial retouch on lower face; scraping edge along one side; probably also used as knife. |
| Length | 6 cm |
| Width | 2.6 cm |
| Thickness | 1.1 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-5214 - Old Museum Number | 10711 - ANSP Number | 180/76 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


