Whetstone
49-12-1057
From: Cyprus | Kourion | Kaloriziki
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 49-12-1057 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cypriot |
| Provenience | Cyprus | Kourion | Kaloriziki |
| Site Name | Kourion |
| Locus | Tomb 39:32 |
| Period | Cypro-Geometric IA |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Stone |
| Description | Complete but chipped. Flat rectangular slab of gray slate. |
| Height | 1.1 cm |
| Length | 15.7 cm |
| Width | 5.4 cm |
| Credit Line | Cyprus Expedition, J. F. Daniel, 1949 |
| Other Number | ST24 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



