| Object Number | 87-13-48 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Coptic |
| Provenience | Ethiopia | Asmara |
| Section | African |
| Materials | Silver |
| Description | 74 silver crosses of various designs: some are filigree, some are decoratively notched, some are of a simple cross-shape with incising. Two are possible gold-washed. |
| Height | 5.4 cm |
| Length | 4 cm |
| Width | 3 cm |
| Depth | 0.9 cm |
| Credit Line | Purchased from Mr. and Mrs. Aurelio Cinquegrana, 1987 |
| Other Number | L-897-65 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




