Drill
14743A
From: United States of America | Mississippi | Adams County (Mississippi) | Lewis Plantation
Curatorial Section: American
| Object Number | 14743A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Mississippi | Adams County (Mississippi) | Lewis Plantation |
| Culture Area | Southeast Culture Area |
| Locus | near Washington |
| Section | American |
| Materials | Jasper |
| Technique | Chipped |
| Description | jasper drill |
| Length | 8 cm |
| Width | 3 cm |
| Credit Line | Purchased from William T. W. Dickeson, 1899 |
| Other Number | 187 [pencil] - Number Written on Object | 14743[A] [ink] - Number Written on Object |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




