Book
8016A
From: United States of America | Florida | St. Augustine (Florida)
Curatorial Section: American
| Object Number | 8016A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cheyenne (culture) |
| Provenience | United States of America | Florida | St. Augustine (Florida) |
| Culture Area | Southeast Culture Area |
| Date Made | circa 1876 |
| Section | American |
| Materials | Paper | Graphite | Crayon | Watercolor Paint |
| Technique | Drawing |
| Description | 31 drawings ("ledger drawings") originally bound in a book, now loose. The sketchbook is attributed to Matches, who was imprisoned at Fort Marion, Florida, however there are three other artists' hands operative in the book (see reference to Expedition article for details). |
| Height | 16.51 cm |
| Length | 20.95 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Edward W. Lehman, 1891 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




