| Object Number | 29-65-494 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dendereh |
| Locus | 23:195 A |
| Section | Egyptian |
| Materials | Amethyst |
| Description | Light purple amethyst scarab. No notches, with a schematic rendering of the head. Uninscribed. Stringing hole drilled from both ends. |
| Height | 1.4 cm |
| Length | 2.5 cm |
| Width | 1.8 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Dendereh, Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1915-1923 |
| Other Number | D4270 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




