Canteen
41-24-58
From: New Mexico | Laguna Pueblo
Curatorial Section: American
| Object Number | 41-24-58 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Pueblo | Laguna |
| Provenience | New Mexico | Laguna Pueblo |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Oval Body; High Arched Handle. White slip over entire surface; brown geometrical design. |
| Height | 12.2 cm |
| Length | 11.6 cm |
| Width | 6.3 cm |
| Credit Line | Exchange with the Philadelphia Museum of Art, 1941 |
| Other Number | 82-171 - Philadelphia Museum of Art Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

