Mortar
53-24-1
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Warren County (Pennsylvania) | Cornplanter Reservation
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-24-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Seneca |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Warren County (Pennsylvania) | Cornplanter Reservation |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood |
| Description | Large, heavy, rude wooden mortar made of large tree trunk with natural rough exterior. Irregular. Conical depression c. 11" wide and 9 1/2" deep in upper surface. |
| Height | 65 cm |
| Length | 40 cm |
| Depth | 24.13 cm |
| Credit Line | Gift of The State Museum of Pennsylvania, Harrisburg, 1953 |
| Other Number | CG2016-2-200 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




