Sherd
56-19-11
From: Kulanay Cave Site | Masbate | Philippine Islands
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 56-19-11 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Kulanay Cave Site | Masbate | Philippine Islands |
| Date Made | 0-500 CE |
| Section | Oceanian |
| Materials | Clay |
| Description | Kulanay Brown; plain: rim sherd from shallow bowl. |
| Length | 2.8 cm |
| Width | 1.5 cm |
| Thickness | 0.9 cm |
| Credit Line | Exchange with Philippine National Museum, 1956 |
| Other Number | MA 679 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.