Reject
97-563-9429
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania)
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-9429 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Quartz |
| Description | Quartz; oval; bifacial. |
| Length | 5.4 cm |
| Width | 4.3 cm |
| Thickness | 2.3 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-9429 - Old Museum Number | 26846 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


