Flask
L-64-524
From: Mediterranean
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | L-64-524 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Roman | Early Christian |
| Provenience | Mediterranean |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Drab ware. Body is circular in outline with sides flattened. Neck broken. Two handles from shoulder to neck. Relief decoration: Band of dots around a standing figure with a cross (?) in each hand. Obverse and reverse the same. |
| Height | 9.3 cm |
| Width | 7.7 cm |
| Thickness | 2.1 cm |
| Other Number | 08-121 - Philadelphia Museum of Art Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.