Knife
97-563-5755
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Bainbridge (Pennsylvania)
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-5755 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Bainbridge (Pennsylvania) |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Shale (uncertain) |
| Description | Broad blade; shoulder on one side; wide tapered stem; probably made on flake; little retouch on lower face. |
| Length | 7.4 cm |
| Width | 4.8 cm |
| Thickness | 1 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-5755 - Old Museum Number | 14129 - ANSP Number | 1064 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


