Sherd
97-563-5241
From: Eastern United States (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-5241 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Eastern United States (uncertain) |
| Culture Area | Northeast Culture Area (uncertain) | Southeast Culture Area (uncertain) |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Orange exterior; faint, and worn, impressed cord? |
| Length | 8.1 cm |
| Width | 6.6 cm |
| Thickness | 1.3 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-5241 - Old Museum Number | 10795 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


