Potsherd
97-563-9672
From: North America | United States of America | Pennsylvania
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-9672 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Fired |
| Description | rim |
| Length | 5.5 cm |
| Width | 6.8 cm |
| Thickness | 1.4 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-9672 - Old Museum Number | 27088 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


