Chip
31-20-1251
From: United States of America | Alaska | Yukon Island
Curatorial Section: American
| Object Number | 31-20-1251 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Yukon Island |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | D, 6' - 6'6", VI |
| Section | American |
| Materials | Flint |
| Technique | Chipped |
| Description | Chipped. |
| Length | 4.4 cm |
| Width | 3.5 cm |
| Credit Line | Alaskan Expedition, Frederica de Laguna, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.