Ladle
29-77-59
From: Arizona | Northeast Arizona
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-77-59 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Arizona | Northeast Arizona |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Brownish red decoration. handle broken |
| Height | 4.5 cm |
| Length | 16 cm |
| Width | 12 cm |
| Credit Line | Wanamaker Expedition to the Southwest 1901; R. Stewart Culin, 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

