Projectile Point
97-563-933
From: North America | United States of America | New Jersey | Camden County | Timber Creek
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-933 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | New Jersey | Camden County | Timber Creek |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Argillite |
| Description | Very weathered. Short, broad, tapered stem. Lozenge shaped. |
| Length | 3.7 cm |
| Width | 1.7 cm |
| Thickness | 0.4 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-933 - Old Museum Number | 5277 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


