Door Jamb
32-15-266.2
From: Israel | Beth Shean
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 32-15-266.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Israel | Beth Shean |
| Archaeology Area | Level VI, area 1586 at E. |
| Locus | area 1586, at W. |
| Period | Iron Age IA | Iron Age IB |
| Date Made | 1200-1000 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Limestone |
| Iconography | Inscription |
| Inscription Language | Hieroglyphic |
| Description | This is a small fragment of a limestone piece with2 vertical columns of incised hieroglyphs. Fragmentary and incomplete. |
| Height | 13.34 cm |
| Width | 11.43 cm |
| Depth | 3.17 cm |
| Credit Line | Expedition to Beth Shean (Beisan); Clarence Fisher, 1932 |
| Other Number | 31-10-481 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


