| Object Number | P753.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Borneo |
| Date Made | 1898 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Bark | Peel | Rattan |
| Technique | Basketry |
| Description | Box shaped (.1), with lid (.2). Three bands of rattan around the sides. Woven decoration on the top is of diamonds and triangles in red on light brown fiber. Interior of lid has panels of bark sewn together. |
| Height | 20 cm |
| Length | 39 cm |
| Width | 29.5 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. William H. Furness 3rd., 1898 or Alfred C. Harrison Jr. and Dr. H. M. Hiller, 1899 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




