| Object Number | P753.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Borneo |
| Date Made | 1898 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Bark | Peel | Rattan |
| Technique | Basketry |
| Description | Box shaped (.1), with lid (.2). Interior has panels of bark sewn together. Exterior has a layer of woven peel with vertical rattan supports, one support missing. Rattan rim held to the basket with peel. Designs of geometrics and triangles in red on light brown fibers. |
| Height | 20 cm |
| Length | 39 cm |
| Width | 29.5 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. William H. Furness 3rd., 1898 or Alfred C. Harrison Jr. and Dr. H. M. Hiller, 1899 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




