| Object Number | E1044 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Coptos |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1292-1190 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Schist |
| Description | Uninscribed shabti. Shabti wears a long wig, beaded collar. In each hand, there is a hoe and a small bag. |
| Height | 25.5 cm |
| Width | 7.5 cm |
| Depth | 4.8 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egyptian Research Account; William Flinders Petrie, 1895 |
| Other Number | ES 1044 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




