Basket Lid
P741.2
From: Borneo | Dutch West Borneo | Mendalam River
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | P741.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Kayan |
| Provenience | Borneo | Dutch West Borneo | Mendalam River |
| Section | Oceanian |
| Materials | Plant Fiber |
| Technique | Basketry |
| Description | Diamond shaped basket (.1) with lid (.2). Small knob in center of lid. Kaban nick. |
| Height | 8 cm |
| Length | 25 cm |
| Width | 15 cm |
| Credit Line | Gift of Alfred C. Harrison Jr. and Dr. H. M. Hiller, 1899 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



