| Object Number | P701.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Melanau |
| Provenience | Borneo | Sarawak |
| Section | Oceanian |
| Materials | Plant Fiber |
| Description | Small square basket shaped like a bottle. Vertical neck with lid. |
| Height | 17 cm |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. William H. Furness 3rd., 1898 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



