| Object Number | P1501A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minangkebau |
| Provenience | Sumatra | Simabar |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Bamboo | Wood | Peel |
| Description | With cover. For red peppers. |
| Height | 24 cm |
| Width | 16 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

