| Object Number | 86-20-66 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Zulu |
| Provenience | South Africa | Durban |
| Date Made | 1900-1931 CE |
| Section | African |
| Materials | Hide | Wood |
| Description | Ovak fur-covered hide shield. Central wooden grip on back. Fur wrapped around top of grip. |
| Height | 5 cm |
| Length | 89 cm |
| Width | 43 cm |
| Credit Line | Gift of W. Disston Anderson, Class of 42, 1986 |
| Other Number | 54 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




