| Object Number | P1371B.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Lampong |
| Provenience | Sumatra |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Plant Fiber |
| Description | Rice basket (B.1) and lid (B.2). Yawangmi. |
| Height | 11 cm |
| Length | 15 cm |
| Width | 15 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
| Other Number | CG2016-3-48 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




