| Object Number | P1371A.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Lampong |
| Provenience | Sumatra |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Plant Fiber |
| Description | Rice basket (A.1) with lid (A.2). Yawangmi. |
| Height | 10.5 cm |
| Length | 12 cm |
| Width | 12 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




