| Object Number | P1363.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Lampong |
| Provenience | Sumatra |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Peel | Pigment |
| Technique | Basketry |
| Description | Basket (.1) with lid (.2). With double cover. Concentric rectangles on the cover. Bisik. |
| Height | 21 cm |
| Length | 32.5 cm |
| Width | 21 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



