| Object Number | P1365.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Lampong |
| Provenience | Sumatra |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Peel | Pigment |
| Technique | Basketry |
| Description | Bisik. Basket (.1) and lid (.2). Cover has four quadrants with parallel lines. Triangle design on sides. Natural colored fibers. Baskets for carrying clothes. |
| Height | 11 cm |
| Length | 19 cm |
| Width | 19 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



