| Object Number | P1354B.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Lampong |
| Provenience | Sumatra |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Peel | Pigment |
| Technique | Basketry |
| Description | Basket (B.1) with lid (B.2). Cover has eight triangles in brown and yellow forming a square within a square. Side band with wave crests. |
| Height | 10 cm |
| Length | 21 cm |
| Width | 21 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




