Bowl
32-27-78
From: Cyprus | Lapithos
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 32-27-78 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cypriot |
| Provenience | Cyprus | Lapithos |
| Locus | Tomb 804A |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | White Painted IV |
| Description | Pottery, white painted bowl, high swung handle, warped. Broken and pieces missing. |
| Height | 6.5 cm |
| Outside Diameter | 12.5 cm |
| Credit Line | Cyprus Expedition; B.H. Hill, 1932 |
| Other Number | 141 - Field No SF | 55 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.