Lottery Block
16446.14
From: Johore | Malay Peninsula
Curatorial Section: Oceanian
| Native Name | Wah Way |
| Object Number | 16446.14 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Johore | Malay Peninsula |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood | Pigment |
| Description | 1 of 35 blocks for Wah Way (花會 Hua Hui/ Hua Hoey) Lottery, also known as the Game of the 36 animals. |
| Height | 7.5 cm |
| Length | 21 cm |
| Width | 17.8 cm |
| Credit Line | Purchased from the Sultan of Johore (through his agent Rounsevelle Wildman), 1893 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


