Jewelry Mold
32-20-378
From: Iraq | Billa
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 32-20-378 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Billa |
| Locus | S 13, level I |
| Period | Billa I |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Basalt |
| Description | For jewelry. Perforated in one corner for suspension. |
| Height | 1.9 cm |
| Length | 7.1 cm |
| Width | 4.6 cm |
| Credit Line | American School Oriental Research / University Museum Expedition toTell Billa, Iraq; E. A. Speiser, 1932 |
| Other Number | 2468 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

