| Object Number | P956.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Borneo |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood | Leaf | Wool |
| Description | Siri box. Wooden box (.1) wrapped with woven leaf. Lid (.2) wrapped with red cloth around the edge and the top has remnants of thread decoration with a circle in the middle. |
| Height | 6.7 cm |
| Length | 18.3 cm |
| Width | 9.3 cm |
| Credit Line | Gift of Alfred C. Harrison Jr. and Dr. H. M. Hiller, 1899 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



