| Object Number | P939.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Borneo |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood | Peel | Cloth |
| Description | Woven rectangular box woven around a frame. Interior is seperated into three different compartments. Lid has a red cloth wrapped around the outer edge, central attachment of four layers of cloth in dark blue, beige and red. |
| Height | 7.5 cm |
| Length | 18 cm |
| Width | 9 cm |
| Credit Line | Gift of Alfred C. Harrison Jr. and Dr. H. M. Hiller, 1899 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




