| Object Number | 2022-21-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Japanese | Buddhist |
| Provenience | Japan |
| Period | 16th Century |
| Date Made | circa 1550 CE |
| Section | Asian |
| Materials | Wood | Pigment |
| Iconography | Jizo Bosatsu |
| Description | Statue of Jizo. The flowing robes are similar to that of a Buddhist monk's robes. The hands are missing but would have likley held a staff and jewel, the attributes of Jizo Bosatsu. |
| Height | 68 cm |
| Width | 25 cm |
| Depth | 18 cm |
| Credit Line | Gift of Benjamin Roerich, in memory of Ayalah Jonas, 2022 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



