| Native Name | Taiko |
| Object Number | A647B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Japanese |
| Provenience | Japan |
| Section | Asian |
| Materials | Wood | Membrane |
| Iconography | Dragon |
| Description | Large barrel drum stand painted black. Drum rests in stand. |
| Height | 62 cm |
| Length | 65 cm |
| Width | 32.5 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Sarah (William D.) Frishmuth, 1900 |
| Other Number | M-51 - Seder Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




