Sarcophagus Lid
29-103-757
Location: On Display in the Eastern Mediterranean Gallery
From: Israel | Beth Shean
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 29-103-757 |
| Current Location | Eastern Mediterranean Gallery - On Display |
| Provenience | Israel | Beth Shean |
| Archaeology Area | CN IV, Tomb 227, Class D |
| Locus | CN IV, Tomb 227 |
| Period | Early Iron Age |
| Date Made | 1200–1000 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ceramic |
| Iconography | Female Face | Hands |
| Description | Female face and two crossed hands. Grey ware burning reddish brown. Oren: “Coffin. Clay, lid.” "Gritty dark brown clay, black core." |
| Length | 52 cm |
| Width | 40 cm |
| Depth | 16 cm |
| Thickness | 2 cm |
| Credit Line | Expedition to Beth Shean (Beisan); Clarence Fisher, 1921-1928 |
| Other Number | 26-10-466 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




