| Object Number | 55-21-313 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Lexical text. CDLI Composite: Q000047. See CDLI for transliteration info. Joins with a tablet from the Oriental Institute (A30236). |
| Height | 23 cm |
| Width | 16.5 cm |
| Depth | 3.9 cm |
| Credit Line | University Museum-University of Chicago/Oriental Institute Expedition, 1955 |
| Other Number | P228841 - CDLI Number | 3N-T0351 + 3N-T0355 + 3N-T0413 - Field Number | A 30236 + UM 55-21-313 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




