Base
EP-2010-7-659
From: United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia | University of Pennsylvania Museum
Curatorial Section: Historic
| Object Number | EP-2010-7-659 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia | University of Pennsylvania Museum |
| Date Made | 18th to 19th centuries |
| Section | Historic |
| Materials | Marble (Stone) | Paint |
| Description | Marble base (painted black) from door frame in vestibule area in 1899 wing, outside Harrison bathrooms |
| Height | 9.1 cm |
| Length | 13.7 cm |
| Width | 14.7 cm |
| Credit Line | Penn Museum Building Construction and Expansion Projects |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




