| Object Number | 13063A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Jomon | Japanese |
| Provenience | Japan |
| Period | Jomon |
| Date Made | Jomon |
| Section | Asian |
| Materials | Clay |
| Technique | Fired |
| Description | Base sherd. Circular base of vessel with raised foot rim. Sides of pot missing. Jomon style. Light orange to grey colored clay. |
| Height | 2.4 cm |
| Width | 10.3 cm |
| Outside Diameter | 8.5 cm |
| Credit Line | Exchange with the Japanese Commissioner, World's Columbian Exposition, 1893 |
| Other Number | 46A - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




