Architectural Fragment (uncertain)
Core (uncertain)
EP-2010-7-657.2
From: United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia | University of Pennsylvania Museum
Curatorial Section: Historic
| Object Number | EP-2010-7-657.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia | University of Pennsylvania Museum |
| Date Made | 18th to 19th centuries |
| Section | Historic |
| Materials | Granite (uncertain) |
| Description | Architectural fragment, possibly wall/floor core from 1899 and Sharpe wings |
| Height | 2.5 cm |
| Length | 5.3 cm |
| Width | 4.6 cm |
| Credit Line | Penn Museum Building Construction and Expansion Projects |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




