Wall Lamp
EP-2010-7-654
From: United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia | University of Pennsylvania Museum
Curatorial Section: Historic
| Object Number | EP-2010-7-654 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia | University of Pennsylvania Museum |
| Date Made | 18th to 19th centuries |
| Section | Historic |
| Materials | Copper (uncertain) | Metal Alloy |
| Description | Light fixture from either the Sharpe or Coxe wings of the Museum |
| Height | 16.2 cm |
| Length | 56 cm |
| Width | 17 cm |
| Credit Line | Penn Museum Building Construction and Expansion Projects |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




