Vase Fragment (uncertain)
Bottle Fragment
EP-2010-7-627.3
From: United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia | University of Pennsylvania Museum
Curatorial Section: Historic
| Object Number | EP-2010-7-627.3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia | University of Pennsylvania Museum |
| Date Made | 18th to 19th centuries |
| Section | Historic |
| Materials | Glass |
| Description | Olive green glass fragment. Surface is scratched and iridescent |
| Height | 8.1 cm |
| Length | 2.2 cm |
| Width | 0.7 cm |
| Credit Line | Penn Museum Building Construction and Expansion Projects |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


