Teapot Lid
EP-2010-7-583.2
From: United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia | University of Pennsylvania Museum
Curatorial Section: Historic
| Object Number | EP-2010-7-583.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Americana |
| Provenience | United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia | University of Pennsylvania Museum |
| Period | 19th Century |
| Date Made | 1968-1870 CE |
| Section | Historic |
| Materials | Ceramic |
| Description | Fragment of the teapot lid. beige with basket design |
| Height | 2.9 cm |
| Length | 5 cm |
| Width | 2 cm |
| Credit Line | Penn Museum Building Construction and Expansion Projects |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




