Ostracon
Bowl Fragment
69-29-563
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 69-29-563 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Locus | RP.6F(N) |
| Period | New Kingdom | Third Intermediate Period | Nineteenth Dynasty | Post Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1307-664BC |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic | Ink |
| Iconography | Osiris | Drawing |
| Inscription Language | Hieroglyphic |
| Description | Ostracon with a drawing of the god Osiris facing left. He is shown standing wearing the white crown, beard, road collar and he holds a was scepter. There is a single column of text in front of him reading "Osiris, Khentiamentiu." This is a fragment of a votive bowl or a magical bowl. |
| Height | 13 cm |
| Width | 18 cm |
| Depth | 4 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1969 |
| Other Number | 67-240 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

