Corn
32999.22
From: Peru | Pachacamac | Sun Temple
Curatorial Section: American
| Object Number | 32999.22 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Pachacamac | Sun Temple |
| Culture Area | Andean |
| Date Made | 1460-1532 CE |
| Section | American |
| Materials | Corn |
| Description | Small size due to scarcity of manure on the coast |
| Length | 5.8 cm |
| Width | 3.5 cm |
| Outside Diameter | 3.5 cm |
| Credit Line | William Pepper Peruvian Expedition; Max Uhle, subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
