Sherd
91-26-132
From: Greece | Mycenae (uncertain) | Argolid
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 91-26-132 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Mycenean |
| Provenience | Greece | Mycenae (uncertain) | Argolid |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Body sherd with two large red horizontal bands on exterior. |
| Height | 7.3 cm |
| Length | 7.2 cm |
| Width | 7 cm |
| Thickness | 0.5 cm |
| Credit Line | Gift of Margaret Wasserman Levy, 1991 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



