Plate Fragment (uncertain)
Bowl Fragment (uncertain)
EP-2010-7-567.1
From: United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia | University of Pennsylvania Museum
Curatorial Section: Historic
| Object Number | EP-2010-7-567.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia | University of Pennsylvania Museum |
| Date Made | 18th to 19th centuries |
| Section | Historic |
| Materials | Ceramic |
| Description | Red fragment with ridged rim. Reverse is red unglazed ceramic |
| Length | 9.2 cm |
| Width | 4.2 cm |
| Thickness | 1 cm |
| Credit Line | Penn Museum Building Construction and Expansion Projects |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


