Plate Fragment (uncertain)
Bowl Fragment (uncertain)
EP-2010-7-563
From: United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia | University of Pennsylvania Museum
Curatorial Section: Historic
| Object Number | EP-2010-7-563 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia | University of Pennsylvania Museum |
| Date Made | 18th to 19th centuries |
| Section | Historic |
| Materials | Ceramic |
| Description | Brown and yellow mottled fragment with unidetifiable raised design. Very glossy |
| Length | 4.2 cm |
| Width | 5.3 cm |
| Thickness | 0.5 cm |
| Credit Line | Penn Museum Building Construction and Expansion Projects |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

